środa, 19 kwietnia 2017

Czytanie jest super

 
Amerykański autor książeczek dla dzieci Munro Leaf (1905-76) jest znany światu jako autor opowieści o Byczku Fernando (na polski przekładali je Irena Tuwim i Ernest Bryll), ale w USA równą popularnością cieszyły się jego książeczki edukacyjne, które miały pomóc w wychowaniu mądrego i dobrego dziecka. „Czytanie jest super”, „Dobre maniery są super”, „Mycie zębów jest super” w prosty, zachęcający i dowcipny sposób przedstawiają zalety tytułowych czynności. 

Zależy nam, żeby dzieci czytały i tłumaczymy im, jakie to ważne, jednakże one ciągle zadają jedno pytanie "Po co mam czytać?" Po co? Autor książki traktuje czytanie jako podstawową umiejętność każdego człowieka, porównywalną z fizjologicznym jedzeniem i piciem. Czytanie jest naturalnym elementem rozwoju osobowości. Rośniemy, bo jemy zdrowo, myślimy, bo nasz mózg się uczy, poznajemy ludzi, bo stajemy się członkami społeczności...
 "Kiedy nauczysz się czytać, pojawiają się nowi przyjaciele. Nie spotykasz ich codziennie, jak kolegów z klasy, nie mieszkają z tobą,jak mama i tata, nie chodzisz do nich na obiady...Ci przyjaciele są czasem bardzo daleko, ale dzięki temu że umiesz już czytać o nich i o ich przygodach, staja ci się bliscy. Jeśli ktoś umie czytać, to tak jakby miał telefon i mógł zadzwonić, do kogo tylko zapragnie. Na przykład do pana Kolumba, żeby porozmawiać o jego podróżach. Dzięki temu, że czytasz, twoimi przyjaciółmi mogą być najciekawsi, najodważniejsi i najmądrzejsi ludzie, jacy kiedykolwiek żyli."
 To tylko jeden z wielu argumentów, których używa autor, aby przekonać nas  do czytania, bo czytanie jest super :) To bilet wstępu do Krainy ALEFAJNIE ! Ja tam zostaję :)
Czytanie jest super
Munro Leaf, Przeł. Artur Andrus, Anna Jezierska, wyd. Esteri, Wrocław

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza